Ezen az oladalon a logopédia világába kalauzollak el, kedves Olvasó! Elsősorban aggódó szülőknek szeretnék választ adni a bennük felmerült kérdésekre. Az oldalon található cikkek a Nem is olyan egyszerű? Beszélni tudni kell! című könyvemben találhatók.
BEVEZETŐ
Van-e nagyobb öröm az életben, mint szülőnek lenni? Látni gyermekünk mosolyát, érezni mindent magával ragadó szeretetét, figyelni fejlődését, büszkének lenni minden elért sikerére? De mi történik, ha a születéskor kiderül: baj van? Ha a fejlődés során világossá válik: az én gyermekem nem olyan, mint a többiek, valamiért, valahogyan más, különbözik? Hová menjek? Kihez forduljak? Nem tudom, csak azt érzem, cselekednem kell, tennem kell valamit! A legkézenfekvőbb megoldás: irány az orvos! Aztán egy újabb probléma:
Latin szavak, laikusnak értelmetlen, értelmezhetetlen orvosi szakkifejezések. Hosszú sorokban leírt diagnózisok. Vajon mit takarhat? Nagy a baj, vagy csupán könnyen orvosolható semmiségről van szó?
Szinte nincs olyan szülő, aki ne szembesült volna már az előbbiekben leírt problémával. Gyermekéért aggódó édesanya, aki előbb csak érzi, majd egyre bizonyosabban tudja, hogy valami nincs rendben. Orvostól orvosig jár, kézhez kap számtalan – sokszor egymásnak ellentmondó – diagnózist, leírást, bejárja az egészségügy zegzugos útvesztőit, csak éppen a kérdéseire nem kap kielégítő, számára is érthető választ. Csak éppen még mindig nem tudja mit is kezdjen beteg gyermekével. Hol kaphat végül is segítséget? Hol magyarázzák meg: tulajdonképpen mi is történik?
Könyvem megírásakor az a cél vezérelt, hogy segítsek a nehéz helyzetbe jutott szülőknek. Egyszerű, hétköznapi nyelven adjak támpontot, segítséget, választ olyan kérdésekre, amelyeket eddig még nem tettek fel, vagy ha igen, akkor bonyolult latin körmondatokat kaptak válaszul, amellyel aztán semmit nem tudtak kezdeni.
Logopédusként nagyon sokszor tesznek fel nekem szülők kérdéseket, amelyek aggasztják őket, de eddig még senki nem válaszolt rájuk közérthető módon. Ezeket a kérdéseket gyűjtöttem most össze egy csokorba, s igyekszem kielégítő, érthető válaszokat adni rájuk. A kérdésekre adott választ – ha a téma engedi – a következőképpen építem fel:
- Konkrét válasz a kérdésre
- Érdekesség a témával kapcsolatosan
- Jó tanács
- Szakirodalom ajánlása
A könyv felépítésénél pedig az „egyszerűtől” haladok a „bonyolult” felé Időben és témában egyaránt. Az egészséges újszülött fejlődésétől jutok el – a kérdések révén – a rendellenességgel küzdő felnőttig.
Bár a könyvemben nagyon is komoly dolgokról lesz szó, korántsem szánom komolykodó, „mostaztánmegmondomatutit” jellegű írásnak. Szeretném, ha inkább a „szórakoztatva tanít” jelzővel illetnék az olvasók. Az unalmas „szakszöveg” helyett emberközelivé tenni ezt a nagyon is bonyolult, nehéz tudományt: az emberi nyelvet.
Bízom benne, hogy könyvem nem kizárólag azoknak szolgál kielégítő információval, akik valamiféle problémára keresnek választ, hanem azoknak is hasznos időtöltést kínál, akik pusztán érdeklődnek a logopédia sokszínűsége, a gyermeki nyelvfejlődés (és általában a fejlődés) ezerarcú titkai iránt.
Kellemes időtöltést, jó barangolást kívánok a logopédia világában!
K. Kormos Noémi